Co warto wiedzieć wymieniając opony na zimowe

02-09-2019 14:00

Opony zimowe

Przyjęło się, że kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, najwyższy czas pomyśleć o oponach zimowych.Opony zimowe są wykonane z innej mieszanki gumy dostosowanej do niskich temperatur, która jest bardziej miękka, tym samym zachowuje większą elastyczność i zapewnia lepsze hamowanie. Posiadają one trzy rodzaje bieżnika: kierunkowe, asymetryczne oraz symetryczne. Najpopularniejsze są te o bieżniku kierunkowym.Dobrej jakości opony powinny gwarantować doskonałą trakcję na śniegu oraz na asfalcie – niezależnie od tego, czy jest suchy, czy mokry. Poza tym inna jest konstrukcja bieżnika – jest on głębszy i posiada drobne nacięcia, które zapewniają lepszą przyczepność na śniegu i błocie.

Czas na wymianę

Przy wymianie opon nie warto czekać aż spadnie śnieg. Nowe opony zimowe swoje optymalne osiągi zapewnią dopiero po przejechaniu około 300 km. Dlatego też lepiej zapewnić sobie bezpieczeństwo zanim drogi staną się oblodzone, albo zasypie je śnieg. Poza tym, kiedy nastąpi załamanie pogody, w wielu serwisach zaczynają tworzyć się długie kolejki tych kierowców, którzy nie spodziewali się tak szybkiego nadejścia zimy. Warto tu polecić Seat serwis, gdzie można dokonać zarówno zakupu, jak i wymiany opon. W ten sposób uniknie się błędów częstych podczas samodzielnego zmieniania opon.

UWAGA NA STARE OPONY

W przypadku opon zimowych, które są z poprzedniego sezonu, trzeba zwrócić szczególną uwagę na kwestie minimalnej wysokości bieżnika (4mm) oraz wszystkich potencjalnych uszkodzeń gumy: ubytków, rozcięć, spękań czy wybrzuszeń. Jeżeli istnieją, nie warto ryzykować. Lepiej kupić nowe opony. Nawet, jeżeli kierowca posiada opony zimowe zamontowane na dodatkowych, np. stalowych felgach, musi sprawdzić ich stan, zanim je wyważy, założy i sprawdzi ciśnienie. Poza tym co najmniej raz na 2 lata trzeba wymienić zaworki na nowe.