Jak działa i jakie ma zalety napęd hybrydowy?

27-02-2021 14:18

Aut hybrydowych prawdopodobnie nie musimy nikomu przedstawiać. Jest to kolejny krok będący przejściem między silnikami spalinowymi i elektrycznymi. Hybrydy mają jednak wiele istotnych zalet, które powodują, że są one często lepszym wyborem niż maszyny 100-procentowo napędzane prądem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i przy okazji poznać zasadę działania silnika hybrydowego? Jesteś we właściwym miejscu. Poniżej garść informacji, które przybliżą temat.

Napęd hybrydowy – zasada działania

Słysząc o napędzie hybrydowym, niemal każdy wyobraża sobie nowoczesny samochód, który wyposażony jest w dwa silniki – elektryczny i spalinowy. Zgodnie z obowiązującą teorią silnik spalinowy działa tymczasowo, aż ogniwa elektryczne zostaną uzupełnione lub auto jest w dłuższym ruchu jednostajnym (np. na trasie). Nie każdy więc zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku jest wiele zróżnicowanych technologii. Samo określenie napęd hybrydowy może dzielić się na szeregowy, równoległy lub szeregowo równoległy.

Napęd hybrydowy szeregowy

Jest to konstrukcja, w której silnik spalinowy nie jest mechanicznie połączony z kołami pojazdu. Stanowi on zaledwie napęd generatora produkującego energię zasilającego silnik elektryczny. Układ wykorzystuje nadmiar energii i gromadzi go akumulatorach. Dzięki temu jest on w stanie pomóc generatorowi przy większym obciążeniach, np. w trakcie ruszania, przyspieszania i jeździe pod górę.

Napęd hybrydowy równoległy

Już po samej nazwie możemy zauważyć pewną zależność, która udowadnia nam, że obydwa zastosowane napędy mogą działać jednocześnie. Tego typu rozwiązania perfekcyjnie sprawdzają się w sytuacjach, w których występuje ponadprzeciętne zapotrzebowanie na moc, czyli np. przy autach o dużej masie, które muszą pokonać stromą górę. W takich momentach zaczyna pracować jednostka elektryczna, która odpowiedzialna jest za wsparcie układu spalinowego. W autach z napędem równoległym, silnik spalinowy jest sprzęgnięty z kołami.

Napęd hybrydowy szeregowo-równoległy

Dopiero w tym miejscu możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z ww. najpopularniejszym rozwiązaniem dla samochodów hybrydowych. Napęd szeregowo-równoległy to połączenie obydwu zaprezentowanych wariantów (jak sama nazwa wskazuje). Jego zadaniem jest połączenie atutów napędu równoległego i szeregowego.

Świetnym przykładem sytuacji, w których takie konstrukcje cieszą się szczególnym uznaniem, są momenty o podwyższonym zapotrzebowaniu na moc, czyli np. wyprzedzanie. Kiedy baterie nie są w pełni naładowane i pojazd porusza się ze stałą prędkością, pracuje wyłącznie silnik spalinowy. Nadmiar energii zostaje gromadzony w akumulatorach. W momencie hamowania lub zmniejszania prędkości, następuje odzysk energii kinetycznej. Układy tego typu stosowane są w większości popularnych pojazdów hybrydowych.

Pozostałe alternatywy

Czasem możemy spotkać się z określeniem mild hybrid. Występuje ono w przypadku, kiedy moc silnika elektrycznego jest dużo niższa od spalinowego i pełni on wyłącznie rolę wspomagającą – nie umożliwiając jazdy z napędem elektrycznym.

Podobnie działa microhybrid, który stosowany jest w niewielkich autach miejskich z funkcją start-stop. Jest to system bazujący na inteligentnym systemie, alternatorach i podzespołach odpowiadających za odzyskiwania energii w trakcie hamowania lub przyspieszania.

Zalety napędu hybrydowego

Do największych atutów napędu hybrydowego zaliczamy aspekt ekologiczny i ekonomiczny. Zachowując naprawdę imponującą moc silnika i parametry jazdy (np. prędkość maksymalna, czy przyspieszenie), jesteśmy w stanie kilkukrotnie obniżyć zużycie paliwa przy tych samych osiągach. Do tego obniżona do minimum zostaje emisja spalin, co pozytywnie wpływa na otoczenie i środowisko.

Użytkownicy aut hybrydowych wspominają również o cichej pracy silnika. Oczywiście teoretycznie jest to kwestia gustu. Nie każdy lubi taki tryb podróżowania. Dźwięk mocnego silnika spalinowego jest dla takich osób największą nagrodą i czystą przyjemnością. Niemniej jednak trzeba przyznać, że hałas przy dłuższej jeździe (np. kilkugodzinnej trasie o odległości kilkuset kilometrów) jest wybitnie męczący. Stanowi to zatem kolejny niezbity dowód na to, że auta hybrydowe to perfekcyjna inwestycja dla osób pokonujących długie dystanse.

Jesteś ciekaw, ile kosztuje auto hybrydowe lub chcesz porównać jego wartość z konfiguracją silnika spalinowego? W naszej ofercie dostępny jest m.in. nowy Seat Leon, który w ostatnim czasie bije rekordy popularności wśród osób szukających uniwersalnej hybrydy. Z kolei na miłośników SUV-ów czeka Seat Tarraco. Poznaj szczegóły już teraz.