Silniki hybrydowe dostępne w ofercie SEAT-a

18-03-2021 13:46

Elektromobilność z szokującej i niecodziennej technologii rodem z filmów science-fiction trafiła nagle na nasze ulice. Stało się to między innymi za sprawą Seata, który niedawno zaproponował bardzo nowoczesne rozwiązanie hybrydowe. Jakie są jego zalety?

Seat Leon to zdecydowanie najważniejszy ze wszystkich modeli Seata. Auto pokochały miliony Europejczyków za legendarne wręcz sportowe właściwości jezdne oraz za komfort i wielkość wnętrza, dzięki którym Seat Leon nie ma sobie równych w swojej klasie. W tej chwili jego wnętrze jest sporo większe od tego w bratnim Volkswagenie Golfie, który wcale do ciasnych nie należy. Gdy świat dziennikarzy motoryzacyjnych obiegła wiadomość, że to właśnie Seat Leon będzie pierwszym hiszpańskim samochodem wyposażonym w silnik hybrydowy, wielu z nich z jeszcze większą ciekawością zaczęło wyczekiwać barcelońskiej nowości.

Hybrydowy Seat Leon - parkomat na nim nie zarobi

Wreszcie jest! Nowy Seat Leon oznaczony jako e-HYBRID. To jednak niezwykła hybryda, jakie polscy kierowcy już znają, a najnowocześniejszy jej rodzaj, czyli hybryda typu plug-in. Co to oznacza? Z pewnością zdecydowanie niższe spalanie benzyny i oszczędności w opłatach za parkingi w śródmiejskich strefach ograniczonego parkowania. Jak to wszystko możliwe?

Dotychczas sprzedawane samochody hybrydowe wyposażone były w silnik spalinowy oraz elektryczny. Pierwszy z nich podczas jazdy samochodu doładowywał znajdującą się w pojeździe baterię. Dzięki niej w odpowiednich warunkach, takich jak powolny ruch w korku, auto mogło poruszać się wyłącznie na silniku elektrycznym. Dzięki temu pojawiały się spore oszczędności w zużyciu paliwa oraz oczywiście emisji spalin. Niestety tego typu hybrydą nie da się jeździć kompletnie nie wykorzystując benzyny. A Seatem Leonem owszem! Można w taki sposób podróżować!

Seat Leon, czyli jak dbać o ekologię?


Nowatorskie rozwiązanie, jakie przyjęli inżynierowie Seata, polega na tym, że postanowiono zainwestować w baterię o większej pojemności. Dodatkowo umożliwiono kierowcom ładowanie jej bezpośrednio z sieci. Już po kilku godzinach nowym Seatem Leonem można wyruszyć w podróż do sklepu czy do pracy kompletnie bez odpalania silnika spalinowego. Seat Leon może pokonać pierwszych 60 km wyłącznie na silniku elektrycznym. W związku z tym może on w Polsce korzystać z tych samych przywilejów co w 100 proc. elektryczne auta. Wśród korzyści znajdziemy między innymi możliwość poruszania się wolnymi od korków buspasami. Kierowca hybrydowego Seata Leona nie będzie też musiał uiszczać opłaty w parkomacie. Elektryczne auta są z niej zwolnione.

Moc dwóch silników! To budzi respekt


Na tym jednak nie koniec atutów Seata Leonae-HYBRID. W przeciwieństwie do aut wyłącznie z napędem elektrycznym Seat Leon świetnie nadaje się na wyjazd na wakacje. Jego zasięg jest praktycznie nieograniczony, bo gdy nie ma dostępu do ładowarki, samochodem można jeździć, używając napędu spalinowego. Wówczas, jak w tradycyjnej hybrydzie, akumulatory będą ładowały się podczas jazdy i będzie można korzystać z napędu elektrycznego przy niewielkich prędkościach. To wszystko brzmi wspaniale, ale jak na co dzień jeździ się takim hybrydowym Seatem Leonem? Przede wszystkim bardzo dynamicznie, a wręcz sportowo. Wszystko za sprawą sporej mocy drzemiącej pod maską. Trzeba bowiem pamiętać, że zapewniają ją dwa silniki, auto czerpie energię z benzyny oraz z energii elektrycznej i co ciekawe, kiedy jest taka potrzeba, może to czynić jednocześnie. Weźmy pod uwagę manewr wyprzedzania, który wymaga dużego przyspieszenia. W hybrydowym Seacie Leonie wystarczy energiczne przyciśnięcie pedału gazu, by oba silniki połączyły swe siły, generując 204 konie mechaniczne. Moc ta zapewnia przyspieszenie do setki w zaledwie 7 sekund! Wynik imponujący!
Jednocześnie to pierwszy Seat Leon, który potrafi poruszać się, nie spalając w ogóle benzyny. Wybór na wskroś nowoczesny i opłacalny. Warto spróbować jazdy nowym hybrydowym Seatem Leonem.